bodrum.gen.tr logo

Bodrum’a yakın gezilecek yerler


Bodrum’a yakın gezilecek yerler

Tatil için bu sene rotanızı Bodrum olarak belirlediyseniz ve farklı yerleri de gezmek istiyorsunuz ya da ;  Bodrum çevresinde bulunan yerleri gezmek istiyorsunuz ama nereye gideceğinizi bilmiyorsunuz... O zaman  bu yazımız tam size göre Bodrum'a yakın gezilecek yerleri sizler için Araştırdık nerede gezilir? ne yapılır ?ne yenir? nerede kalınır ?nerede otel fiyatları uygun? görmüş gibi bilgileri sizinle paylaşacağız. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki Bodrum’un en güzel zamanı nisan ayıdır. Yeni açan çiçekleri limon ağaçları ve gelincikler ile karşılar sizi. Bu manzara karşısında nutkunuz tutulabilir. Bahardan çok yazı anımsatan bir havasıyla karşı karşıya  kalıyorsunuz. Yaklaşık 30° yakın bir sıcaklık, ama sizi bunaltmaz. Bu zamanlarda denizinin de bir harika olduğunu söyleyerek , Bodrum kesifimize başlayalım ..

  • Ören
  • Akbük
  • Akyaka
  • Kıyı Kışlacık
  • Mazı
  • İasos Açık Hava Müzesi
  • Çökertme

 

Kıyıkışlacık Köyü

Kıyıkışlacık Köyü Milas’a bağlı olan bir köy. Bodruma uzaklığı 1saat. Buraya araçla çok kolay bir şekilde gelebilirsiniz.. Kıyıkışlacık köyüne gitmek için, Milas-Bodrum Havalimanından sonra Yolun sol kısmında İasos tabelasını göreceksiniz. Bu tabelayı takip ederek bu köye ulaşabilirsiniz.Buranın yolu çok düzgün olmamakla birlikte, yoldan çok fazla kamyon ve ağır vasıta araç geçmektedir. Dikkatli olmanızı öneririz... Yolu yarlıdaktan sonra çevrenizi çam ağaşçları saran bir orman olacak, ormanın arasında kalan bir yol... Ne huzur vericii değil mi? Ormanlık alanın bittiği noktada çevrenizde  tarihi kalıntılar göreceksiniz. Tarihi eserler ve mezarlar... İşte tam da burası   İasos Açık Hava Müzesi bir başka ismiyle İasos Antik Kernti olarakda geçmektedir.. Tarihi M.ö 3. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Eğer bu tür şeylere merakınız varsa dikkatinizi çekebilir.. İasos Açık hava müzesi girişi ücretsiz halka açık konumdadır.

Mazı

Mazı emekli köyü desek daha doğru olur.. Bodrum’un canlı hayatından uzak, doğayla iç içe bir ortam. Bdrum’a 1,5 ssaat uzaklıkta olan bu köye Bodrum’un mumcular yolundan gidebilirsiiz. Yolları çok virajlı olsa da gitmeye ve görülmeye değer bir yer.Ama iyi bir taraffı var. Virajlı yolların çevresi ormanlık alan  ve doğayla iç içe olması yol kaygınızı alıp götürecek. Mazı’ya geldiğiniz zaman konaklamanızı öneririz. Çünkü güneşin doğuusnu burada izlemenizi tavsiye ederiz. Mazı’da kalabileciğiniz yer olarak Hurma, İnceyalı ve Çakıllı koylarını tercih edebilirsiniz. Burada otel fiyatları uygundur.Sahile yakın yerleri tercih edersniz keyfinize diyecek yok..bizden demesi..

Çökertme

Egenin gözbebeği diyebiliriz. Bodrum’a uzaklığı 1.5 saat olan bu yer tekne turlarında vazgeçilmez ve sevilen bir durak..Buraya günübirlik gelebilirsiniz.. Denizini soracak olursanız hafif taşlık olsa da temizliğine diyecek sözümüz yok ....Sahil kenarında bir çok resturant bulunmakta  ve elbette balık buranın vazgeçilmez lezzeti... Balığınızı ve içeceğinizi yudumlarken duyacağınız tek ses cırcır böceklerinin sesi ...

Ören

Bodrum’un en güzel bir başka yeri de ören.. Çökertme’den –örene kolaylıkla gelebilirsiniz 8km’lik bir yol mesafesi vardır. Denizi ve kumsalıyla kusursuz bir yapıya sahiptir... En çok tatil için  tercih edeilen tatil belderinden birisi. İlkbahar ve sonbahar zamanında burası  ayrı bir güzel..

Akbük

Eğer Ören’e geldiyseniz ,  Akbük’e gelmezsseniz çok büyük bir kayıp demektir. Aralarındaki mesafesş 25 km olan Akbük kampseverlerinin tercih edebileceği bir mekan. Denizi ve kumslaıyla temiz. Ama bir uyarıda bulunmadan geçmeyelim.. Denizi demen derinleşebiliyor.

Akyaka

Huzur ve sakinlik arıyorsanız Akyakayı tercih edebilirsiniz. Bodrum’a 2 Muğlaya uzaklığı 30 dakikadır. Muğlanın küöük cenneti olarak dersek hiç de yanlış olmaz..Bodrum’un canlı gece hayatlarının yanı sıra burası kendini doğanın sesi ve kuş cıvıltılarına bırakmış durumda.. Kendinizi doğaya bırakamak istiyorsanız burası  harika bir seçim olur.